تهران، خیابان ستارخان، ایستگاه دریان نو، پلاک 319

زمان بکواش فیلتر استخر سرامیک البرز - نمایندگی رسمی سرامیک البرز

بهترین زمان بکواش فیلتر استخر

بهترین زمان بکواش فیلتر استخر – سرامیک البرز

اطلاع از زمان دقیق بکواش فیلتر شنی و یا فیلتر دیاتومه (DE) استخر، جهت حفظ سلامت آب و تجهیزات استخرتان، بسیار مهم و حیاتی است. تشخیص زمان بکواش فیلتر ساده است و چند روش مختلف برای آن وجود دارد. در این مقاله به سه روش رایج جهت تعیین زمان بکواش فیلتر می پردازیم که عبارتند از:

  1. فشار (PSI)
  2. جریان آب
  3. شفافیت آب

بکواش چیست؟

در فیلترهای استخری، بکواش به عملی گفته می شود که طی آن آب در جهت عکس حالت فیلتراسیون از درون فیلتر و بستر آن می گذرد تا بر اثر فشار آب آشغال های گیر کرده درون بستر فیلتر از طریق شیر چندراهه وارد مسیر فاضلاب شده و فیلتر کاملا تمیز گردد. جهت اطلاع از طریقه بکواش فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه می توانید ویدیوهای زیر را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع استخرها و کاربرد آنها

فشار P.S.I

افزایش فشار آب درون فیلتر به اندازه 1⁄3 یا 1⁄4 فشار آب “حالت تمیز فیلتر”، نشان دهنده کثیف شدن فیلتر و نیاز به بکواش می باشد. پوند بر اینچ مربع یا psi یک واحد استاندارد اندازه گیری فشار و رایج ترین عامل مورد استفاده جهت تشخیص زمان بکواش فیلتر استخر می باشد.

جهت اندازه گیری فشار آب درون فیلتر از گیج فشار یا مانومتر استفاده می شود. روی صفحه گیج فشار به صورت واضح در جه بندی شده است که معمولا از صفر شروع شده و تا 50 یا 60Psi ادامه می یابد. فشار حالت تمیز فیلتر برای هر استخر متفاوت بوده و به متغییرهایی چون اندازه فیلتر، قدرت پمپ و هد مورد نیاز بستگی دارد.

فشار نرمال فیلتر در حالت تمیز به عنوان یک فشار پایه در نظر گرفته می شود که معمولا پس از تمیزکاری کامل فیلتر و یا پس از تعویض بستر آن (تعویض شن فیلتر شنی یا شارژ شبکه های فیلتر دیاتومه) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، اگر فشار پایه نرمال فیلترتان 12psi باشد، در صورتی که گیج فشار 15 یا 16psi (25-20 درصد بالاتر از فشارنرمال عملکرد فیلتر) را نشان دهد، فیلتر نیاز به بکواش دارد.

معمولا دو نوع گیج فشار روی فیلترهای استخری نصب می شود که عبارتند از: گیج فشار خشک و گیج فشار روغنی. گیج فشار خشک رایج ترین نوع گیج فشار بوده که معمولا به همراه فیلتر بسته بندی شده و به مشتری تحویل داده می شود. گیج های فشار روغنی بسیار محبوب تر بوده و معمولا بادوام تر از گیج های خشک می باشند. مایع درون گیج (گلیسیرین یا سیلیکون) ارتعاشات را کاهش داده و از شکستگی قطعات داخلی گیج جلوگیری می کند.

بهترین-زمان-بکواش-فیلتر-استخر-1-سرامیک-البرز

جریان آب

فلومتر یا جریان سنج یک دستگاه ساده و سریع است که به کمک آن می توان نرخ جریان گالن بر دقیقه (GPM) عبوری از لوله های سیستم گردش آب استخر را اندازه گیری کرد تا از سلامت فیلتر اطمینان یابیم. به عنوان مثال، اگر نرخ جریان نرمال استخر شما 30GPM است و مقدار نرخ جریان اندازه گیری شده توسط فلومتر 20GPM است، باید سریعا جهت بکواش فیلتر اقدام کنید.

معمولا دو نوع فلومتر در استخرهای خانگی استفاده می شود. نوع اول شامل یک استوانه مدرج و شناوری درون آن می باشد که حرکت شناور درون آن مقدار جریان آب عبوری را نشان می دهد و نوع دیگر دیجیتالی بوده که از یک مکانیزم چرخ پره دار جهت اندازه گیری جریان استفاده می کند. فلومتر شناوردار به دلیل وجود قطعات متحرک کمتر محبوب تر است. قطعات متحرک کمتر مساوی است با خرابی کمتر! فلومترهای دیجیتال فوق العاده دقیق هستند، اما برای کار ساده ای مانند تشخیص زمان بکواش فیلتر استخر نیازی به دقت بالا نداریم.

فلومترها تجهیزاتی هستند که با کمک آن ها به سرعت و به آسانی می توانیم سلامت فیلتر را بررسی کنیم. متاسفانه این فلومترها اغلب نادیده گرفته می شوند و در طراحی استخر در نظر گرفته نمی شوند. اگر استخر شما هم فلومتر ندارد نگران نباشید، زیرا به سادگی قابل نصب روی خط لوله است.

بهترین-زمان-بکواش-فیلتر-استخر-2-سرامیک-البرز

TDS آب استخر، نشان دهنده شفافیت آب

اندازه گیری مجموع جامدات محلول (TDS) در آب استخر می توان شفافیت آب و یا عدم شفافیت آن را که ناشی از ذرات معلق است اندازه گیری کرد. این اندازه گیری میزان کثیفی آب براساس قسمت در میلیون (PPM) می باشد. در شروع به کار استخر با آب تازه، نباید TDS آب بیشتر از 2000PPM باشد، زیرا در مقادیر بالاتر مواد شیمایی ضدعفونی کننده مانند کلر، اثربخشی خود را از دست می دهد. رایج ترین روش اندازه گیری TDS بررسی آب از نظر کدروت ظاهری یا آزمایش آب است. بسیاری از فروشگاههای استخری TDS را به صورت رایگان برای شما اندازه گیری می کنند.

مثل همیشه، با تشکر از خواندن این مقاله، خرسندیم در صورت داشتن هرگونه سوال با کارشناسان ما در پولبان با شماره تلفن 021-44435674 تماس حاصل فرمائید.

بهترین-زمان-بکواش-فیلتر-استخر-3-سرامیک-البرز

750 250 مدیر ارشد

دیدگاهی بنویسید

هفت + شش =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم